spendlik gray

Geologická stezka „Procházka po dně křídového moře“

Geologická stezka „Procházka po dně křídového moře“
Stezka začíná na malém náměstí naproti obecnímu domu ve vesnici Czaple (tzv. "Kamenné náměstí"). Zde je také vytvořeno malé lapidárium s pískovcovými bloky, kde si můžete prohlédnout mimo jiné zkameněliny nalezené v nedalekých kamenolomech.
Zpočátku vede stezka po západních svazích Kopky, kde je umístěna tabule vysvětlující geologickou stavbu severosudetského synklinoria. Dalšími geoturistickými body jsou pískovcové lomy na Kopce. První expozice jsou v částečně zatopeném lomu zvaném "Oczko". Vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází aktivní těžební lokalita, je třeba před vstupem do lomu získat povolení majitelů. Asi 400 m od nejvyššího vrcholu masivu Kopky (343,8 m n. m.) se nachází další rozsáhlý lom o rozměrech přibližně 130 x 60 m, zde je exponován křemenný pískovec zařazený do coniacu. V lomu je možné sledovat tektonické jevy spojené s křídovými pískovci. V prohlídce hory Kopka lze pokračovat výstupem na východní část zploštělého vrcholu kopce. V současné době se v několika malých, ale hlubokých lomech (dávejte pozor a nevstupujte do těžebního prostoru!) pravidelně těží pískovce, které budují nejvyšší část profilu křídových útvarů. Z okraje kopce je výhled na Kačavské podhůří s nejvyšším vrcholem Ostrzyca (501 m n. m.). Za dobrého počasí jsou odtud vidět také Krkonoše.
Mnoho zajímavých geologických jevů lze pozorovat i bez vstupu do lomů. Na deskách a blocích pískovce, nasbíraných podél cest vedoucích k lomům, lze mimo jiné nalézt četné zkameněliny a také jednotlivé otisky mlžů s tlustou skořápkou. Již více než 200 let nacházejí geologové v oblasti vesnice Czaple stopy podmořského života, který zde probíhal před miliony let.
Takže...
Přeji vám příjemnou procházku po dně křídového moře!
Pro koho je určeno
Aktivní turista
Turistické cíle/Kam na výlet?
Příroda
Bezbariérové
NE
Otevírací doba
Obecnie w kilku niewielkich, aczkolwiek głębokich kamieniołomach odbywa się wydobycie - należy zachować ostrożność i nie wchodzić na teren eksploatacji!. Nieopodal szlaku znajduje się czynny zakład górniczy, przed wejściem na teren kamieniołomu należy uzyskać zgodę właścicieli.
Sdílet na sociálních sítích:
Našli jste chybu?